Birgi festivali için yol haritası belirlendi.

İzmir’in Ödemiş ilçesine bağlı Bozdağ’ın(2150m) yamacına kurulmuş şirin bir kasabadır. Birgi’de ilk yerleşimin 3000’ li yıllara indiği sanılmaktadır. Bu bölgede Hypaiapa antik kenti kalıntıları bulunmaktadır. Birgi ve yöresi Lidya, Pers, Bergama, Roma hakimiyetinden sonra Bizans döneminde Pyrigon olarak anılmaya başladı. 14.yüzyılda Türkler tarafından ele geçirildikten sonra Birgi ismi verilmiştir. Çakırağa konağı İmam-ı Birgivi Medresesi gibi geleneksel Türk Mimari eserlerine ev sahipliği yapan Birgi Dünya Kültür Mirası listesindedir.
Birgi İrimağzı İncir Hasadı Kültür ve Turizm Festivali’ nin ikincisi alınan belediye meclis kararı gereğince Eylül ayı içerisinde yapılması planlandı. 16 Haziran 2013 Pazar günü Birgi belediyesinde Festival programının planlanması için ortak çalışma yapmak üzere; Kırsal Turizm Derneği Başkanı Nedim Zurnacı, yönetim kurulu üyesi Selim Saraçoğlu ve dernek üyesi Ceren Candan ile birlikte Birgi Belediye Başkanımız M. Cumhur Şener, Meclis Üyesi Turan Dumanlılar, Kırsal Turizm Derneği Birgi Temsilcisi Yaşar Muhammet Günaydın ve görevli belediye personelinin katıldığı bir toplantı düzenlendi.
2013 yılında gerçekleştirilmesi planlanan festivalde daha önce yaşanan sıkıntı ve aksaklıların tekrar etmemesi için gerekli önlemlerin alınmasına karar verildi ve festival için yol haritası belirlendi. 2013 yılında yapılması planlanan festival için çalışmalar yapmak üzere görevlendirmeler yapılarak Temmuz ayı içerisinde tekrar toplantı yapılması kararlaştırıldı.
Toplantı sonrası çalışma grubu beldemizi yaya olarak gezerek incelemelerde bulundu. Festival çalışmalarının yapılabileceği alanlar incelendi ve tespit edildi.

Derneğimizden Haberler

İletişim ve Şipariş: 0533 577 07 20

Derneğimizden Haberler