KIRSAL TURİZM DERNEĞİMİZ 6 YAŞINDA

TÜRKİYE’DE 30 İL, 4 İLÇE, 2 KÖY TEMSİLCİSİ VE 65 ÜYESİ İLE KONUSUNDA UZMAN KİŞİLERLE; YEREL, BÖLGESEL, ULUSAL KURULUŞLARLA VE AVRUPA BİRLİĞİ ÜYESİ OLAN ÜLKELERLE KIRSAL TURİZM SEKTÖRÜNÜN GELİŞTİRİLMESİ KONUSUNDA ÇALIŞAN SİVİL TOPLUM KURULUŞU OLARAK HİZMETLERİNE DEVAM ETMEKTEDİR.

Vizyonumuz, 
Ülkemizde kırsal turizm potansiyelinin değerlendirilmesi için girişimciler, kamu kurumları, yerel yönetimler, üniversiteler, meslek odaları, seyahat acenteleri, sivil toplum kuruluşları arasında bir ağ oluşturup katalizör olarak hizmet etmektir.
Misyonumuz; 
Sürdürülebilir çevre içinde doğal güzellikler ve sağlıklı tarımsal üretim konusunda farkındalık yaratmak, geleneksel kültür ve sanatın yaşatılması, kırsal yaşama ait bilgi ve deneyim alışverişinin yeni nesillere aktarılması ve kırsal yörelerin kalkınması amacıyla, kırsal turizm politikalarının geliştirilmesinde merkezi ve yerel kuruluşlar ile bilgi paylaşımında bulunmaktır.
Amacımız;
Köylerde ve kasabalarda kültürel mirasımızın, geleneksel el sanatlarının, doğal güzelliklerin ve tarihi eserlerin korunarak kullanılması, eko turizm, tarım turizmi, çiftlik turizmi ve köy turizmini kapsayan kırsal turizmin geliştirilmesi, tarım ürünlerinin sağlıklı üretimi, ambalajlanması ve pazarlanması konusunda yerel halkı bilgilendirerek iş ve gelir imkanlarının artırılması amacı ile kurulmuştur.
12-Eylül-2007 yılı; Kırsal Turizm Derneği Kuruluşu
2008 yılı; Köseler ve Tekelioğlu köylerinde Kırsal Turizm eğitimleri ve şenlikleri düzenlendi.
2009 yılı; “Ekonomisi Zayıf olan Bölgelerde Kırsal Turizm Girişimciliği Becerilerinin Geliştirilmesi” konulu Avrupa Birliği Projesine ortak olduk. Bulgaristan, İtalya,Romanya ve Türkiye ortaklığında “Kırsal Turizm Girişimci Rehberi” kitabını yazdık.
2010 yılı; “Manisa Kırsal Turizmi Geliştirme Çalıştayı”nı düzenledik.
-MANİSA Ayvacık köyü Hanımağa Çiftliği Kırsal Turizm Konuk evinin açılışı yapıldı.
2011 yılı; KARAMAN ilinde, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi ile ilk defa Türkiye’de “Kırsal Turizm Sempozyumunu düzenledik.
-ANTALYA’da sahile sınırı olmayan ilçelerinde Kırsal Turizmin Geliştirilmesi konulu konferans düzenledik.
-ISPARTA-Sütçüler ilçesinde Kırsal Turizm Potansiyelinin Değerlendirilmesi paneline katıldık.
2012 yılı; AKSARAY ilinde, Aksaray Üniversitesi ile Kırsal Turizm Sempozyumunu düzenledik.
-Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarını ziyaret ettik. “Türkiye 2023 Turizm Strateji Belgesi” nde Kırsal Turizm konusundaki stratejilerin de yer alması için ve Kırsal Turizm Tesisleri Yönetmeliğinde yapılması gereken değişiklikler konusunda görüşmeler yapılmıştır.
-Kalkınma Bakanlığının düzenlediği 10.Kalkınma Planı hazırlık toplantısı Turizm İhtisas Komisyonu toplantısına katıldık.
-MANİSA Örselli köyü, Gürle köyü tanıtım çalışmaları yaptık.
-İZMİT-Kartepe Turizm Paneli’ne katıldık. 
İZMİR-Karaburun-Ambarseki köyü, Seferihisar, Ödemiş-Birgi kasabası,
ÇANAKKALE ilinde Kırsal Turizm eğitim toplantıları düzenledik.
2013 yılı; ANKARA’da Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Avrupa Birliği Taıex ofisi ile “Kırsal Turizm Çalıştayı” organizasyonunda işbirliği yaptık. Kırsal Turizm Hibelerinin kullanılması konusunda alınması gereken tedbirler konusunda dernek uzmanlarımızca sunumlar yapıldı.
-BURSA ili Keles ilçesinde Kırsal Turizm Potansiyelinin Değerlendirilmesi konusunda panel yaptık.
-Anadolu Sigorta sponsorluğunda ve Kültür ve Turizm Bakanlığı ortaklığında Kaybolan Mesleklerin yeniden canlandırılması amacıyla Türkiye çapında düzenlenen “Bir Usta Bin Usta” projesi kapsamında Manisa’da “Halı Dokuma Kursu” düzenlenmesi konusunda derneğimiz uygulamayı gerçekleştirecek kuruluş olarak çalışmalarına başlamıştır.
“DÖRT MEVSİM BEREKET İÇİN KIRSAL TURİZMİ SEÇİN”
KIRSAL TURİZM; TOPRAĞIMIZA, HALKIMIZA VE KÜLTÜREL GELENEĞİMİZE DUYDUĞUMUZ SEVGİDİR.

Derneğimizden Haberler

İletişim ve Şipariş: 0533 577 07 20

Derneğimizden Haberler