Örselli Köyü

Örselli, Manisa ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.
köyün daha önceki ismi Odaalan Köyüdür, zaman geçtikçe ismi değişmiş örselli adını almıştır..

Manisa merkezine 48 km uzaklıktadır.

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus: 309

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Manisa nın ekonomik bakımdan yoksun 63 köyünü içerisine alan Yuntdağı yöresi köylerinden Örselli ve çevre 6 köyden 150 civarında kadın, 25 yıldan buyana 700 yıllık bir tarihi köylerinde yaşatmaya, dünyaya tanıtmaya, pazarlamaya ve buradan geçimlerini temin etmeye çalışıyor. Üyeleri kadınlardan oluşan S.S. Doğal Boyalı El Dokumaları Üretim ve Pazarlama Kooperatifi tarafından üretilen Örselli doğal kök boyalı el dokuma halıları, başta Avrupa ülkeleri ve ABD olmak üzere bir çok ülkeye ihraç ediliyor.
 

DOBAG PROJESİ NEDİR?

DOBAG Projesi, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanlığı kontrolü altında Prof.Dr.Şerife Atlıhan ın (Desen ve Teknik Danışman) Genel Koordinatörlüğünde yürütülmektedir.

DOBAG (Doğal Boya Araştırma ve Geliştirme) Projesi geleneksel dokumacılığın sürdürüldüğü fakat doğal boyamacılığın unutulduğu bölgelerde, dokuyuculara çevrelerinde bulabilecekleri bitki ve malzemelerle doğal boyamacılığı yeniden öğretmek ve halıların uyumlu ve solmaz renkli yünlerle dokunmasını sağlamayı amaçlamaktadır. Asıl amaç, yörede var olan halıcılığı geliştirmek, dokuyucuların gelir düzeyini yükseltmek ve köyden şehre göçü önlemektir.

DOBAG halılarında sadece doğal boya, geleneksel desenler ve tüm malzemesi saf yünden elde eğrilmiş iplik kullanılmaktadır. Kendi tipinde en yüksek kaliteye sahiptir. DOBAG halılarında, piyasada yapıldığı gibi eskimiş görüntüsü vermek için yakma, kimyasal yıkama ve soldurma işlemleri uygulanmaz.

Her DOBAG halısı fakülte tarafından verilen bir kimlik kartına sahiptir. Bu kimlik kartında, bölge, köy, dokuyanın ismi,ilmek sayısı, ölçüler ve garanti numarası yer alır. Halı kaliteleri fakülte tarafından bir etiketle garanti edilir. Bu etikette halıların yöresel desenli ve doğal boyalı olduğu belirtilmektedir.

İletişim ve Şipariş: 0533 577 07 20